Yatırım Araçlarında Risk Faktörleri

Yatırımcının yaptığı yatırım karşısında karşılaşacağı yatırım riskleri; ekonomi piyasasında yatırım riskleri nelerdir inceleyelim.

Yatırım araçlarında risk faktörleri nelerdir

Sıfır kayıpla kazanç vaat eden, %100 garantili bir yatırım aracı asla yoktur. Unutmayın ki kazanç, risk faktörüne doğrudan bağlantılıdır. Tercih ettiğiniz yatırım aracının size sunduğu risk faktörü iyi değerlendirilmelidir. Hedeflenen kazanç ne kadar çoksa riskte o kadar fazladır. Ver risk ne kadar fazlaysa, yapmış olduğunuz yatırım beklentilerinize göre sonuçlanmazsa, uğrayacağınız zarar miktarı da o kadar fazla olacaktır.

Yatırım riskleri ile uğraşmak istemeyen yatırımcılar, daha az kayıplı ve hatta neredeyse önemsenmeyecek derecede kayıp riskleri taşıyan yatırım araçlarını tercih edebilirler. Elbette bu tarz küçük çaplı riskleri olan yatırım araçlarının, kazanç ve getirisi de bir hayli az olacaktır.

Yatırım Araçlarında Hisse Senetlerinin Rolü Nedir?

Hisse senedi yatırımcısı, temettü gelirleri ve fiyat dalgalanmaları ile kazanç elde etmektedirler.

Yatırımcı, yatırdığı parasının tamamını kaybedeceği gibi; hisse senedinin sahip olduğu risk faktörlerine göre oransal kar ve zarar ile sahip olduğu hisse senedi değerlenebilir yada azalabilir.

Yatırımcı, yatırım yaptığı hisse senedini piyasaya sunan şirketin ekonomik ve ticari pozisyonu ve yatırımı yaptığınız ülkenin ekonomik mali durumları da, hisse senedinizin değerini olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Yatırımcı bu tarz olası risk faktörlerini en aza indirmek için, yaptığı yatırımları çeşitlendirerek portföylerine birbirinden bağımsız yatırım araçları kullanarak kar ve zarar oranlarını optimize etme eğilimine gidebilir.

Elbette bu tercih, risk faktörlerinin optimum düzeyde azaltılması için tek başına güvenli kabul edilemez. Yatırımınızın bulunduğu ülkede diğer hisse senetlerinde yaşanan düşüşler, hisse senedi bedelinizi düşürebilir.

Yatırım Araçlarında Piyasa Risklerinin Rolü Nedir?

Yatırım araçlarında piyasa risklerini sıfırlamanız mümkün değildir. Negatif pozisyonlar her zaman açığa çıkmaktadır. Piyasa verilerinin kötüye gitmesi, ekonomi piyasanın çöküşü, 2001 krizi gibi ülke çapında gerçekleşen krizler, yatırımcının yatırım yaptığı şirketin mali durumunun kötüleşmesi, yatırım araçlarında görülen risk faktörleri arasındadır.

Siyasi belirsizlikler, toplumsal ayaklanmalar, sosyokültürel olaylar, yatırım yapılan ülkenin piyasa şartlarının negatif pozisyon almasına sebep olabilir. Bahsettiğimiz riskler dünyanın hemen her yerinde karşılaşılması olası risk faktörleri arasında yer alır. Eğer paranıza para kazandırmak istiyorsanız, paranız yatırım araçları ile ülke piyasalarında işletilmeli ve yatırım riskleri üstlenerek piyasa ekonomisinde yerinizi almalısınız.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?/Yorumlar

Daha yeni Daha eski