Açelya Çiçeği Nedir? Açelya Çeşitleri ve Özellikleri

Açelya çiçeği genellikle kırmızı ve pembe renklerde karşımıza çıkmaktadır. Açelya çiçeği direk güneş ışığını sevmez. Açelya çiçeği yetiştirilmesi büyük özen ister.

açelya çiçeği özellikleri bakımı yetiştirilmesi nasıl yapılır

Fundagiller familyasındandır açelya çiçekleri. Ana vatanı ise Kuzey Amerika ve Asya ülkeleridir. Açelya çiçeği, Belçika'nın ulusal çiçeği olarak kabul edilmiştir. Açelya çiçekleri, bulundukları hemen her ortamda harika bir görünüm sergilemektedir. Açelya çiçeği, humuslu toprakları sever.

Farklı renk tonu ile dikkatleri üzerine çeken açelya çiçeği, aynı zamanda kokusuz bir çiçek olması ile de oldukça ilginç bir özelliğe sahiptir. Orman gülü (Rhododendron) cinsinden olan ve Fundagiller ailesine mensup açelya çiçeği, birçok yörede benzer isimlerle nitelenmektedir.

Genellikle pembe renginde görülen açelya çiçeklerinin farklı renkleri de mevcuttur. Görsel bakımdan birçok kişinin göz zevkine hitap eden çiçekler olduğu için bahçelerde olduğu kadar ev içlerinde de yetiştirilmektedir.

açelya çiçeği bakımı nasıl yapılır

Ana vatanı Kuzey Amerika ve Asya olan bu gösterişli çiçeği ormanlık arazilerde ve akarsu kıyılarında görmek mümkündür. Gölgelik bölgeleri seven bir çiçek olarak evlerde yetiştirirken çok fazla güneş göstermemeye dikkat etmek gerekir.

Bahar ve yaz mevsimlerinin çiçeği olan açelya çiçeğinin birçok göz alıcı rengini bu mevsimlerde görmek olasıdır. Açelya çiçeği genel olarak humuslu toprak yapısında verimli bir şekilde gelişen bir çiçek türüdür.

Açelya Çiçeği Nedir?

Kırmızı ve pembe gibi bir çok rengi ile görsel olarak göze hitap eden açelya çiçeği, uzun süre muhafaza ettiği çiçekleri ile ev ve iş yerlerinde tercih edilebilecek en şık alternatiflerden biridir. Sıcaklık olarak soğuk ve sıcak arasında bir sıcaklık tercih eden açelya çiçeği için ortam derecesinin yaklaşık 15 derece olması yeterlidir. Sulama sırasında toprağın haricinde açelya çiçeğinin gövdesi ve yapraklarının da sulanmasına özen gösterilmelidir. Köklerinde oluşan açelya çiçeği dallarının ayrılması ile çoğaltılması gerçekleştirilebilir. Oluşan yeni açelya filizlerini başka bir saksıya dikerek çoğaltmak hem keyifli hem de kolay bir işlemdir.

açelya çiçekleri bahçede yetiştirmek

Açelya çiçekleri, avrupa ülkelerinde yaygın olarak süs bitkisi amacıyla yetiştirilir. Türkiye'nin birçok bölgesinde de yetişmesi mümkün olan bir süs bitkisidir. Açalya olarak da dile getirilmesinin yanında, soğuk kış aylarında çiçek yapraklarını dökme özelliği vardır. Açelya çiçeği aralık ayında çiçeklenmeye başlayıp, uygun koşullar altında uzun yıllar sağlıklı ve gösterişli bir şekilde kalmaya devam eder.

Sulama başta olmak üzere, yetiştirildiği yerde uygun şartları sağlanması gibi detaylara dikkat edilmelidir. Japonlar açelya çiçeğine fazlaca ilgi gösterdiğinden, gizli yöntemler ile farklı bir açelya çiçeği türü yetiştirmektedirler. Açelya çiçeği; Hintliler ve Hollanda tarafından da geliştirilmiş, Belçika'nın ulusal çiçeği olarak benimsenmiştir.

Açelya Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Yetiştiği bölgelerde en çok pembe ve sarı renkleri görülen açelya çiçeği, genel olarak bakımı oldukça zor olan bir çiçektir. Açelya bakımı için fazlasıyla çaba sarf etmek sonucunda göz alıcı birer süs bitkisi elde edilebilir. Kokusuz olmaları ile bilinen açelya çiçeği Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bir bitki olsa da, Kuzey Amerika bu çiçeği farklı türlerini çeşitli yöntemlerle geliştirerek çeşitlenmesini sağlamıştır.

Rhododendron ailesine mensup olan açelya çiçeğinin türleri şunlardır:

 • Rhododendron alabamense
 • Rhododendron arborescens
 • Rhododendron atlanticum
 • Rhododendron molle
 • Rhododendron occidentale
 • Rhododendron periclymenoides
 • Rhododendron austrinum
 • Rhododendron calendulaceum
 • Rhododendron canescens
 • Rhododendron cumberlandense
 • Rhododendron flammeum

Açelya Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

kırmızı açelya çiçekleri bitki türleri

Açelya çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, serin ve gölge ortamlardan hoşlandıklarını mutlaka bilmelisiniz. Her ne kadar aydınlık ortamlardan hoşlansa da açelya çiçeği, direkt olarak güneş ışığına maruz kalması uygun değildir. Özellikle gelişme sürecine girmesiyle birlikte açelya çiçeğinin, gübreleme yolu ile gelişiminin desteklenmesi büyük fayda sağlayacaktır.

Açelya çiçekleri suyu seven yapıya sahiptir. Özellikle yaz aylarında düzenli olarak sulamaya özen göstermek, açelyalar için hayati öneme sahiptir. Kış mevsiminde ise nemli bir ortamda bulundurulması yeterlidir. Bakımı fazlasıyla emek ister açelya çiçeklerinin. Bu yüzden evlerde yaygın bir şekilde görmek zordur. Açelya çiçeklerini evlerinde misafir etmek isteyenler; gerçekten çiçekleri seven, onlarla ilgilenmekten mutlu olan ve aksine uğraşları ile yorulmayan kişilerdir.

Çiçek merakına sahip tutkunları için vazgeçilmez bir çiçek olan açelyalar, kokusu ile olmasa da dikkatleri üzerine çeken görüntüsüyle cezbeden özelliklere sahiptir.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?/Yorumlar

Daha yeni Daha eski