6 Ekim 2017 Cuma

Wordpress Popüler Sql Komut Sorguları

wordpress popüler sql sorguları ve komutları

WordPress web sitesi için periyodik bakım ve düzenleme konularında yapmanız gereken önemli çalışmalar vardır. Hatta wordpress web sitesi için bazı zamanlarda karşılaştığınız sorunlar, problemler için zamana karşı yarışmak zorunda kalabilirsiniz.

İşte tam da böyle kritik durumlarda, wordpress web sitesi kurulu olduğu veritabanı üzerinde, wordpress bakım işlemlerini hızlıca ve doğru bir biçimde gerçekleştirmek, wordpress web sitesi geleceği açısından hayati öneme sahiptir. Bugün burada WordPress web sitesi için pratik fonksiyonları olan 10 SQL sorgusunu listeleyeceğiz. WordPress web sitesi zor durumda kaldığı anda, emin olun aşağıdaki pratik ve hızlı komutlar, sorgular kesinlikle wordpress web sitesi üzerinde çok işinize yarayacaktır.

Wordpress Web Sitesi SQL Komut Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SQL komut sorguları, MySQL komut satırı yorumlayıcısı ile çalıştırılarak, ilgili komut görevi wordpress web sitesine anında uygulanır. Ayrıca PhpMyAdmin gibi popüler ve pratik web arayüzü kullanılarak da yürütülebilir, uygulanabilir.

Komut sorguları uygulamadan Önce Lütfen Yedek Alın!

Wordpress web sitesi, SQL komut sorguları her ne kadar tarafımızdan defalarca test edilmiş olsa dahi, komut sorguları wordpress üzerinde uygulamadan önce, mutlaka veritabanı yedeğini alın ve daha sonra işleme başlayın.

Wordpress Giriş Şifrenizi Elle Değiştirmek

Başıma gelmez demeyin, gelir. Günün birinde wordpress admin şifrenizi unutursanız, tek çözüm; MySQL Veritabanı üzerinde yeni bir şifre üretmektir. Bu komut sorgusunun tek işlevi, admin şifresini direk değiştirmektir. Fakat şifre yenileme işlemi için MD5 fonksiyonunun kullanıldığını bilmeniz gerekir.

UPDATE ‘wp_users’ SET ‘user_pass’ = MD5(‘PASSWORD’) WHERE ‘user_login’ =’admin’ LIMIT 1;

Wordpress Yazılarındaki Güncelleme Bilgilerini Silmek

Wordpress web sitesi, güncelleme bilgileri çok kullanıcılı wordpress bloglarında kullanışlı olabiliyor. Ancak bu güncelleme bilgilerine ait veritabanı kayıtları, göründüğünden daha fazladır. Mesela, wordpress web sitesi üzerinde 100 adet yazı var. Her bir yazı 5 defa düzenlenerek güncellenmiş olsun. Tüm bu güncelleme işlemleri sonucunda, veritabanı üzerindeki wp_posts tablosunda 500 adet kayıt tutulduğunu görürsünüz.

Güncelleme bilgisi silici komut sorgusu sayesinde, wordpress yazı güncelleme bilgilerini ve ilgili metaları tek bir sorgu komutu işleminde silebilirsiniz. Veritabanı üzerindeki hantallığı giderip rahatlatmak için, son derece işe yarayan ve zaman zaman kullanmanız gereken bir sorgu komutu.

DELETE a,b,c FROM wp_posts a WHERE a.post_type = ‘revision’ LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id) LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id);

Wordpress Yazıları Diğer Bir Kullanıcıya Aktarmak

WordPress web sitesi kullanıcıları, wordpress güvenliği açısından yazılarını "admin" kullanıcı adı ile yazmamaları gerektiğini bilmeyebilir yada unutmuş olabilir. Wordpress sitesi üzerinde böyle bir hata yaptıysanız aşağıdaki komut sorgusu ile geçmişte yazdığınız tüm yazılarınızı yeni kullanıcınıza aktarabilirsiniz. Bu sorgu komutu için, eski ve yeni kullanıcı adlarına sahip olmanız gerekmektedir.

UPDATE wp_posts SET post_author=NEW_AUTHOR_ID WHERE post_author=OLD_AUTHOR_ID;

Wordpress Spam Yorumlarını Toplu Halde Silme

Wordpress web sitesi onay listesinde birikmiş spam yorumlarını toplu halde silmeniz için, aşağıdaki komut sorgusunu uygulamanız yeterlidir.

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '0';

Wordpress Kullanılmayan Etiketleri Bulmak ve Silmek

Wordpress üzerinde etiketler veritabanı içinde wp_terms tablosunda kaydedilmektedir. Bazı etiketler siz oluşturduğunuz günden beri hiç kullanılmamış olabilir. Kullanmadığınız etiketlerin veritabanı üzerinde daha fazla yer kaplamaması adına, aşağıdaki komut sorgusunu uygulayarak silebilirsiniz.

SELECT * From wp_terms wt INNER JOIN wp_term_taxonomy wtt ON wt.term_id=wtt.term_id WHERE wtt.taxonomy=’post_tag’ AND wtt.count=0;

Wordpress Verilerini Bulmak ve Değiştirmek

Wordpress üzerinde replace() fonksiyonu bir stringi bulup başka bir string ile değiştirmek için kullanılır. Bu komut sorgusu çalıştırılarak, bir string tüm fonksiyonları dahil olacak şekilde başka bir string ile değiştirilir.

UPDATE table_name SET field_name = replace( field_name, ‘string_to_find’, ‘string_to_replace’ ) ;

Bütün Eklentileri Toplu Halde Etkisizleştirmek

WordPress web sitesi üzerinde işler ters gittiğinde, sorunun kaynağı kurduğunuz eklentiler olabilir. Yoğun ziyaretçi trafiği alan web siteleri için böyle bir problemi çözmek için zamanla yarışmalısınız. Aşağıdaki komut sorgusu sayesinde bütün eklentileri aynı anda etkisizleştirerek sorunun çözümüne daha hızlı ulaşabilirsiniz.

UPDATE wp_options SET option_value = ” WHERE option_name = ‘active_plugins’;

Wordpress Spam Link Bulunan Yorumları Silmek

Wordpress web sitesi üzerinde, yorum şeklinde eklenen spam linklerin önüne geçebilmek için SQL komut sorgusu. Aşağıdaki komut sorgusu içinde bulunan “%wpbeginner%” kısmı “%” işaretinin arasında olan url adresinin bulunduğu, tüm yorumların silineceği anlamına gelmektedir.

DELETE from wp_comments WHERE comment_author_url = "%wpbeginner%" ;

Wordpress Kullanılmayan Yazı Metalarını Listelemek

Wordpress web sitesi üzerinde yazılan yazıların meta bilgileri; eklentiler ve özel alanlar aracılığıyla oluşturulur. Aşağıdaki komut sorgusunu uygulayarak, kullanılmayan meta bilgilerini listeleyebilirsiniz. Veritabanınızı rahatlatmak amacıyla listelenen sonuçlardan istediğinizi silebilirsiniz

SELECT * FROM wp_postmeta pm LEFT JOIN wp_posts wp ON wp.ID = pm.post_id WHERE wp.ID IS NULL;

Wordpress Eski Yazılardaki Yorumları Kaldırmak

Yıllanmış wordpress blog sahibi olanlar bilirler, eski yazıların altında biriken yorumlar güncelliğini yitirdiğinden dolayı, gereksiz yer kaplayabiliyor. Aşağıdaki komut sorgusunda 2009-01-01 yerine dilediğiniz tarihi yazarak, o tarihten önceki yazıların yorumlarını anında silebilirsiniz.

UPDATE wp_posts SET comment_status = ‘closed’ WHERE post_date < ‘2009-01-01’ AND post_status = ‘publish’;

Bunlarıda Sevebilirsiniz

  • Yorumlar 1