Karın Bölgesindeki Yağlar

Karın bölgesindeki yağlar birçok farklı sebeplere bağlı olabilir:

  • Stres Düzeyi
  • Beslenme
  • Hormonal faktörler
  • Genetik
  • Yaşlanma
karın bölgesi yağları nasıl azaltılır eritilir fitness

İnsan vücudunda karın bölgesindeki aşırı yağlanma; kalp rahatsızlıkları, diyabet ve bazı kanser türleri riskini artırmaktadır.

Vücudumuzda karın yağlarını yakmak için, gün boyu aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmak gerekmektedir.

Öyle ki bir takım yiyecekler vücut metabolizmasını hızlandırarak, hücrelerde yuvalanmış yağ hücrelerini dışarı atarak, karın bölgesi yağlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bunun yanında uzman bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir diyet ve aktif yaşam tarzı ile istenmeyen karın yağlarından kurtulmanız çok daha kolay olacaktır.

Yulaf

Yulaf çözünür lifler bakımından oldukça zengin bir besindir. Sindirim asitlerinin sistemden atılmasını sağlamaktadır. Bu sebeple vücutta çok daha uzun süre tok hissi oluşmaktadır. Yulaf; kolon kanseri ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır, kolesterolü düşürür.

Greyfurt

Greyfurt tüketimi karın bölgesi yağlarından kurtulmanıza büyük oranda yardımcı olmaktadır. Çünkü C vitamini açısından zengin olan greyfurt meyvesi, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Metabolizmayı hızlandırmakta ve yağ hücrelerini seyreltmektedir. Greyfurta ilave olarak, C vitamini açısından zengin diğer yiyecekler: Portakal, kivi, biber, limon ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Fıstık

Fıstık protein, lif ve sağlıklı doymamış yağlar açısından zengindir. Bu sebeple kan şekerinin dengede tutulmasını sağlar. Açlık hissini erteler. Kilo alımını engeller.

Kırmızı Biber

Vücudunuzdaki karın bölgesi yağlarını azaltmak istiyorsanız, yemeklerinizde baharatlara yer vermeniz önemlidir. Önemli baharatlardan olan kırmızı biber, içerdiği "kapsaisin" kimyasal bileşikleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır, enerji düzeyini yükselmektedir. Kapsaisin içeren yiyecekler tüketildiği andan itibaren 20 dakika boyunca kalori yakmaktadır.

karın bölgesi yağları

Mercimek

Karın bölgesini düzleştirmek için, mercimek günlük diyetinize mutlaka eklenmelidir. Mercimek; çözünür lif ve değerli besin maddeleri açısından ve protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Kan şekerinin dengelenmesi, metabolizmanın hızlanması, vücudun yağları yakma yeteneğine sahip olması gibi faydaları vardır.

Elma

Elma keşfedilmeyi bekleyen daha pek çok faydası olan bir meyvedir. Elma yemek kalori vermeye ciddi oranda yardımcı olur. Elma "pektin" açısından zengin bir meyvedir. Bu sayede hücrelerin yağ çekmesini engeller, hücrelerden yağın atılmasını sağlar ve yiyeceklerdeki suyun hücreler tarafından emilmesini kolaylaştırır. Elma içerisinde bulunan antioksidanlar, metabolik sendrom riskini azaltmaktadır. Elma gibi bol antioksidanlı yiyeceklerle beslenmek, karın bölgesinin aşırı yağlanmasıyla kendini belli eden bu rahatsızlıktan korunmak için çok önemlidir.

Protein Ağırlıklı Besinler

Protein ağırlıklı zengin besinler metabolizmayı hızlandırmakta, karın bölgesinde fazla yağ oluşumunu engellemektedir. Proteinli yiyecekleri sindirmek için, vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve karın bölgesi yağ oluşumu doğal olarak engellenir. Balık, tavuk, hindi, yumurta ve bakliyatlarda bol bulunan proteinin sindirimi, yağların ve karbonhidratların sindiriminden çok daha zordur. Bu sebeple protein ağırlıklı besinler daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?/Yorumlar

Daha yeni Daha eski