Sultan Papağanı Temizlik ve Tüy Bakımı

sultan papağanı temizlik tüy bakımı

Sultan papağanı zamanlarının çoğunu tüy bakımı yaparak geçirirler. Çünkü kaçış başarıları sağlıklı bir tüy bakımına bağlıdır.

Kuyruk sokumlarında bulunan ve kuyruk sokumu bezesi denilen bir bezeden aldıkları yağlı maddeyi, gagasını sürter ve aldığı bu maddeyi tüm tüylerine dağıtır.

Böylece bu tüyler güneş ve yağmura karşı mükemmel bir koruma sağlar. Ama bazen de kuşlar tedirgin edici hoşa gitmeyen ortam ve/veya durum karşısında da tüyleriyle uğraşırlar. Böylece bu durumu görmemezlikten gelmeye çalışırlar.

Bu görmemezlikten gelme davranışı ile özel durumlarını potansiyel düşmandan ve kızışmış bir eşten saklamış olurlar.

Sultan Papağanı Kemirme

Sultan papağanları tam kemirgen hayvanlardır. Bunun için çok uygun olan gagalarıyla buldukları her şeyi kemirmekten büyük keyif alırlar. Onların bu güdüsünden hiçbir şey korunma altında değildir, duvarlar, duvar kağıtları, kitaplar, perdeler, çerçeveler vb. ya bu durumu hoşgörüyle karşılar ve onlara zarar verebilecek zehirli olabilecek veya önemli evraklarınızı ortadan kaldırırsınız.

Taze dallar, kraker, ağaç kabuğu, şişe mantarı vb. gibi ikramlar esaret altında olan sultanlara bu güdülerini yaşama imkanı vereceğinden bunlar vermek çok önemlidir. Aynı zamanda bu sayede sağlıklı ve yaşamı için gerekli besleyici maddeleri de almış olurlar.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?/Yorumlar

Daha yeni Daha eski