2 Temmuz 2017 Pazar

Temizlik ve Tüy Bakımı | Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Gagasını Birbirine Sürtmek

Üst ve alt gaga birbirine sürtülür hafif bir gıcırtı çıkar bu arada bu rahat olmanın keyfinin yerinde olduğunun ve dinlenmede olduğunun ifadesidir.

Sultan Papağanı Temizlik zamanı ve Tüy bakımı

Sultan papağanı zamanlarının çoğunu tüy bakımı yaparak geçirirler.

sultan papağanı temizlik tüy bakımı
Çünkü kaçış başarıları sağlıklı bir tüy bakımına bağlıdır. Kuyruk sokumlarında bulunan ve kuyruk sokumu bezesi denilen bir bezeden aldıkları yağlı maddeyi, gagasını sürter ve aldığı bu maddeyi tüm tüylerine dağıtır. Böylece bu tüyler güneş ve yağmura karşı mükemmel bir koruma sağlar.

Ama bazen de kuşlar tedirgin edici hoşa gitmeyen ortam ve/veya durum karşısında da tüyleriyle uğraşırlar. Böylece bu durumu görmemezlikten gelmeye çalışırlar. Bu görmemezlikten gelme davranışı ile özel durumlarını potansiyel düşmandan ve kızışmış bir eşten saklamış olurlar.

Sultan Papağanı Kemirme

Sultan papağanları tam kemirgen hayvanlardır. Bunun için çok uygun olan gagalarıyla buldukları her şeyi kemirmekten büyük keyif alırlar. Onların bu güdüsünden hiçbir şey korunma altında değildir, duvarlar, duvar kağıtları, kitaplar, perdeler, çerçeveler vb. ya bu durumu hoşgörüyle karşılar ve onlara zarar verebilecek zehirli olabilecek veya önemli evraklarınızı ortadan kaldırırsınız.

Taze dallar, kraker, ağaç kabuğu, şişe mantarı vb. gibi ikramlar esaret altında olan sultanlara bu güdülerini yaşama imkanı vereceğinden bunlar vermek çok önemlidir. Aynı zamanda bu sayede sağlıklı ve yaşamı için gerekli besleyici maddeleri de almış olurlar.


Bunlarıda Sevebilirsiniz

  • Yorumlar