Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

sultan papağanı cinsiyet ayrımı

Cinsiyet farkını en kolay olarak ötüşlerinden anlayabiliriz. Çünkü erkek dişiyi çiftleşmeye (kızıştırmak için) ikna etmek amaçlı değişik, alçak ve yüksek şiddetlerde sesler çıkarabilmekte bazen de, ses dizeleri halinde ötmektedir.

Eğer sultan papağanınız tek başınaysa, beslenirken tüy yolma sorunu yanında, agresif yüksek ötüşlerin olması gayet normaldir.

Sürü içinde böyle ötüşler günlük planlarında vardır. Dişiler erkek türlerine göre çok daha sesiz olur. Arada sırada hafif ötüşler ve karga tipi küçük sesleri dışında fazla gürültülü değildir.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Melez olmadığı taktirde, erkek ve dişi sultan papağanınızı renklerinden ayırt edebilirsiniz. Renklerin netliği ve güzelliği çok daha belirgin olmaktadır.

Erkek mi, yoksa dişi mi, demek yerine kesinlikle çift olarak beslemeyi düşünmeli ve bu yönde karar vermeliyiz. Çift olarak beslendiğinde sorunsuz evcilleşecekler ve tek başına bakıldığında oluşan tüy yolma ve aşırı agresif bağırma gibi anormal davranış bozuklukları da yaşanmayacaktır.

Sultanların ortalama 9 aylık olduklarında cinsiyetlerini belirlemek mümkün olur. Erkek kızıştırma tavırlarına yaklaşık olarak 6. ayında başlamaktadır. Hafif sarkık ve ayrık duran kanatlarla tünekten tüneğe konarak ve değişik tonlarda öterek dolaşmaya başlar. Yerde ise hafif zıplama benzeri hareketlerde bulunarak gezinebilir. Bir dişiye rastlarsa tam kulağının dibinde öterek onu etkilemeye çalıştığını görebilirsiniz.

Tüylerde ise cinsiyet ortalama 9 aylıkken ilk tüy değişiminden sonra anlaşılabiliyor. Tabi bu melez olmayan türler için geçerli. Burada belirleyici olan kafa kısmında ki renkler ve kuyruk altında ve en uzun olan kuyruk tüyü kısmında bulunana enine çizgilerdir. Bu çizgiler erkeklerde bulunmaz, sadece dişilerde görülebilir. Erkeklerin yukarıdan bakıldığında daha enine, dişilerin ise daha yuvarlak bir kafa şekilleri vardır.

Natural renkli cinsleri en kolay ayırt edilebilenlerdir. Erkek cinsin kafa rengi sarı ve yanakta kuvvetli kırmızı nokta bulunur. Dişi türünde ise kafa rengi gri ve yanakta soluk bir kırmızı leke olmaktadır.

Beyaz kafa; aynen ismi gibi beyaz olandır ve yanakta benek yoktur. Burada da dişinin kafa rengi gridir yanakta benek yoktur.

Diğer tür renklerde ise Dna testi veya tavır ve davranışlarına bakılarak cinsiyet ayrımı yapmak mümkün olacaktır. Benekli olan türlerinde ise dişiler ilk tüy değişiminden sonra beneklerini kaybederler. Oysa erkek sultan papağanlarının tüylerindeki benekler kalır.

0/Konu hakkında ne düşünüyorsun?/Yorumlar

Daha yeni Daha eski