10 Haziran 2017 Cumartesi

Timur Satrancı | Nasıl Oynanır?

Timur Satrancı'nın (Timurlenk Satracı) normal satranç ile arasında en büyük farkı , 8×8 taş dizilimi yerine 10×11 taş kombinasyonu ile oynanması ve taş sayısının taktisel biçimde arttırılmasıdır. Timur, bu oyun için mevcut taşlara iki deve, iki zürafa, iki boğa, iki aslan, iki debbâbe, iki öncü, bir vezir, bir gözcü ve diğer bazı fonksiyonel taşları eklemiştir.

timur satrancı nasıl oynanır

Timur'un satranççıları arasında Muhammed b. el-Akîl el-Haymî, Zeyneddin el-Yezdî ve başka kimseler vardı. Ama satranç ustalarının pîri aynı zamanda fakih ve muhaddis olan Alâeddin et-Tebrizî idi.

Timur Satrancı Nedir?

Büyük imparatorlardan Timur satranç oyununu oynamayı çok seven biriydi. Ne zaman sinirlense ve gergin olsa bu oyunu oynayarak rahatladığı aktarılır. Zekası ile bilinen Timur’un satranc oyununu çok iyi bir şekilde oynadığını bilen çevresi onunla bu oyunu oynamaktan çekinirdi. Bu neden bir süre sonra Timur’a normal satranç ile oynamak basit gelmiş ve büyük satrançla oynamaya başlar, Peki bu satranç nasıldı?

timur satrancı taşların isimleri

Timur satranç tahtasının karelerini artırarak, 10*11 boyutlarına çıkarır ve oyunun taşlarına iki deve, iki zürafa, iki boğa, iki aslan, iki debbabe, iki öncü, bir vezir, bir gözcü ve diğer bazı taşları ekleyerek kendince oyunu geliştirir.

timur satrancı oynamak istiyorum

Timur Satrancı Nasıl Oynanır

Timur satrancındaki diziliş aşağıdaki resimde görüldüğü şekildedir. Daha net dizilim için tablo şeklindeki isimlerin yazılı olduğu halinede bakabilirsiniz. Hamlelere gelirsek deve 3 hamle ileri-geri veya yana doğru gittikten sonra bir hamle sağa veya sola yapabilir. Mancınık normal piyona biraz benziyor. Sağa, sola, ileri ve geri iki hamle yapabilir. Bakan sadece dört tarafına tek hamle yapar. Öncüler ise normal satrançtaki filler gibi çapraz gidiyor fakat tek farkı ilk bir kare atladıktan sonra çapraz hamle yapabiliyor.


Bunlarıda Sevebilirsiniz

  • Yorumlar