Niçin Kaban, Manto, Kürk Giyeriz?

Zor hava şartlarında vücudun ısı enerjisini koruyabilmek için insanoğlu, hayvanların sadece üzerindeki kürkler ile korunduklarını gözlemledi. İlk insandan bu yana ısınma ihtiyacını kaban, manto gibi elbiseleri üretme fikriyle başaran insanoğlu için bazen bu kürkleri üretmek ve satın almak çok masraflı olmuştur. Yine de kazancı yüksek kişiler hem zarif görünmek, hem de kürk manto sahibi olabilmek için, fazla para ödemekten kaçınmazlar. Özellikle de kadınlar, şıklık konusunda fazla eğilimlidir. Günümüzde bayan kürk modelleri, giderek kadınların cazibe merkezi haline gelmiştir.

bayan kürk modelleri

İlk zamanlarda yaşayan insanlar, çok soğuk zamanlarda, zor koşullardaki iklim şartlarından korunabilmek için, avladıkları hayvanları tüketmekle kalmamış, kürklerini kullanmışlardır. Doğal yün tabakasıyla kürk, kendisi ile insan vücudu arasında, sıcak hava tabakasını hapsederek ısı enerjisinin kaybını önlemiş olur. Böylece, ileri derece soğuk hava şartlarında dahi, insan vücudu arasında yalıtkan bir ortam meydana gelir. Ve vücut ısısı, soğuğun etkisinden korunmuş olur. İnsanlar, ilk çağlardan beri ürettikleri kaban ve kürk ürünlerini, soğuktan korunma amacı ve bir lüks gösterisi olarak kullanmışlardır. Eski Yunan Uygarlığında bile kürk ticareti çok gelişmiş ve yaygınlaşmıştı.

"Niçin Kaban, Manto, Kürk Giyeriz?" yazısını paylaşmak ister misin? ツ
Dilerseniz "konu disi" kategori bağlantısını, yer imlerinize ekleyerek, site içi hiyerarşisinde zaman harcamadan güncel konulara ulaşabilir yada sosyal medya hesabınızda imleyebilirsiniz.

Başka neler var?

El Sanatları